domki tomala

Domki Tomala Start Oferta Mapa Kontakt Atrakcje Księga Galeria

Jezioro Sarbsko – jezioro przybrzeżne we wschodniej części Słowińskiego Parku Narodowego. Akwen jest bardzo popularny wśród miłośników sportów wodnych - głównie windsurfingu, a także wędkarstwa.

Przystań i Szkoła Windsurfingu Habenda – jezioro Sarbsko
- szkoła windsurfingu
- wypożyczalnia sprzętu windsurfingowego
- przechowalnia sprzętu prywatnego
- punkt gastronomiczny
- wypożyczalnia sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne)

Połów ryb na jeziorze Sarbsko - sezon wędkowania z brzegu rozpoczyna się 1 kwietnia, kończy 30 listopada. Wędkować można 2 wędkami zwykłymi lub spinningiem. Zezwolenie do wykupienia w sklepie wędkarskim w Łebie.

Trasy rowerowe - dla każdego znajdzie się odpowiednia trasa.
  • Sarbsk - Dychlino - nad urokliwe, całkowicie dzikie jezioro Czarne.
  • Sarbsk - Ulinia - Stilo - przez rezerwat przyrody "Mierzeja Sarbska", rezerwat "Choczewskie Cisy", z pętlą przy latarni morskiej Stilo i powrotem przez Sasino, Ulinię do Sarbska.
  • Wokół jeziora Sarbsko: Sarbsk - Ulinia - częściowo przez teren rezerwatu "Mierzeja Sarbska" - Łeba - Nowęcin - Szczenurze - Sarbsk.
  • Sarbsk - Nowęcin - Łeba - Wydmy ruchome Rąbka.
  • Łeba - Kluki - trasa urokliwa, ale trudna dla niewytrenowanych cyklistów południowym brzegiem jeziora Łebsko.

Stadnina koni w Sarbsku - odległość 1, 2 km - z możliwością nauki jazdy dla początkujących i zaawansowanych

Wrak zatopionego statku - odległość od ośrodka 5 km - znajduje się na plaży w Ulinii. Wrak leżący na brzegu to niemiecki drewnowiec Vest Star o długości ponad 60 m. Podczas silnego sztormu na pełnym morzu nastąpiła awaria silnika i mimo rzucenia dwóch kotwic szalejący Bałtyk wyrzucił statek na mieliznę. Krążą legendy, iż jest tam ukryty skarb. Warto dodać, że droga na plażę prowadzi przez malowniczy, piaszczysty las. Polecamy to miejsce szczególnie osobom ceniącym intymność i spokój. W porównaniu z Łebą - jest to raj dla ludzi spragnionych piękna przyrody.

Jezioro Czarne - odległość 6 km - małe, urokliwe i całkowicie dzikie jezioro położone w środku lasów pomiędzy wsiami Szczenurze i Roszczyce o powierzchni 9 h.

Mierzeja Sarbska - jeden z najpiękniejszych fragmentów naszego wybrzeża, stanowi swego rodzaju miniaturę położonego kilka kilometrów na zachód Słowińskiego Parku Narodowego. Od północy graniczy z plażą, od południa z jeziorem Sarbsko. Południowym skrajem rezerwatu przepływa w swym dolnym ujściowym biegu rzeka Chełst. Do mierzei można dojść lub dojechać rowerem od strony Łeby lub od strony Ulinii.

Latarnia morska Stilo - oddalona od morza 1 km, wznosi się 75 m nad powierzchnię Bałtyku. Zbudowana w 1905 r. na fundamencie z betonu i białego marmuru na wysokiej zalesionej wydmie. Montowano ją z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami - istnieją tylko 3 takie l atarnie na świecie. Ze szczytu latarni Stilo rozciąga się widok na okoliczne lasy, wydmy a także jezioro Sarbsko. Do latarni dojechać można samochodem lub dojechać szlakiem rowerowym. Z parkingu do latarni trzeba przejść pieszo około 800 metrów.

Stadnina koni w Nowęcinie - ośrodek świadczy usługi w zakresie jeździectwa: nauka jazdy dla początkujących, jazda na menażu, jazda w terenie (w tym jazdy nad morze), rajdy konne, biegi myśliwskie, hotel dla koni.

Łeba - nadmorski kurort, ze statusem uzdrowiska. Proponuje różnorodne atrakcje. Zarówno turystyczne: Słowiński Park Narodowy, kulinarne: kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb, jak i rozrywkowe: kluby, puby i dyskoteki. W lecie przebywa tu około 30 tyś. turystów.

Park Dinozaurów - największy w Polsce park dinozaurów. Na łąkach, terenach podmokłych a nawet w lesie spotkać możemy modele dinozaurów i wymarłych ssaków takich jak mamuty czy tygrysy szablozębne. Największy z eksponatów ma 45 metrów długości i wysokość 13 metrów. Oprócz prehistorycznych zwierząt zobaczyć można życie jaskiniowców. Łeba park to nie tylko eksponaty zwierząt, ale również wystawy, kino, mini zoo oraz bardzo ciekawe place zabaw.

Ogród ornitologiczny w Łebie - w ogrodzie mieszka ponad 2 tys. ptaków, przedstawicieli z górą 100 gatunków. Są tu ptaki o przeróżnych cechach charakterystycznych, ujmujące swoim upierzeniem, wyglądem i zachowaniem. Ogród znajduje się na południowych peryferiach Łeby. Dojazd gruntową drogą (ul. Kolonijną), wybiegającą od ul. Nowęcińskiej w pobliżu cmentarza.

Ruiny kościoła w Łebie - pochodzą z XIV wieku i są najstarszym zabytkiem miasta. Fragment ściany świątyni upamiętnia jednocześnie lokalizację "starej Łeby", będącej pierwszą osadą. Świątynia, jak i cała osada, uległa zniszczeniu na skutek działalności morza, wylewów rzeki oraz ruchomych piasków. Gdy kolejna powódź nawiedziła miasteczko zadecydowano o przeniesieniu osady. Przez jedną noc rzeka przesunęła swe koryto o kilka kilometrów niszcząc większość domostw i kościół. Mieszkańcy byli zmuszeni szukać bezpieczniejszego miejsca i przenieśli swą osadę dalej od morza, w miejsce gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Tym samym powstała "Nowa Łeba".

Hotel Neptun - stylizowany na zamek Dom Kuracyjny w Łebie, zbudowany na początku XX wieku tuż nad samą plażą na niewielkiej wydmie. W czasach II wojny światowej obiekt zmienił swoją funkcję i z obiektu zdrojowego zmienił się w kwaterę dowódcy Rakietowej Stacji Doświadczalnej w Rąbce. Obecnie w budynku mieści się hotel Neptun i jest symbolem Łeby. Hotel widoczny jest z całej wschodniej plaży kurortu.

Wydmy ruchome - nadmorskie wiatry nieustannie kształtują piaszczyste stoki wydm. Ruchome wydmy przemieszczają się nawet kilka metrów rocznie. Najwyższa, zwana Łącką Górą, osiąga ponad 30 m wysokości i jest najbardziej znanym miejscem Słowińskiego Parku Narodowego. Wydma Łącka zawdzięcza swą nazwę wiosce Łączka, która została zasypana przez piaski ok 300 lat temu.

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Łebie (a dokładniej w Rąbce) to były hitlerowski, doświadczalny poligon rakietowy. Od 1940 prowadzono tu prace nad rakietami i pociskami rakietowymi. W muzeum zobaczyć możemy rakiety z różnych okresów, bunkier dowodzenia, halę montażową rakiet oraz wystawę uzbrojenia. Na terenie muzeum znajduje się również wieża widokowa.

Rejs statkiem po jeziorze Łebsko do Skansenu w Klukach - Po drodze możliwość oglądania rzadkich gatunków ptactwa.

Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach - można podziwiać tu kilkadziesiąt domów i zabudowań gospodarczych, w większości przeniesionych do muzeum z okolicznych miejscowości a wewnątrz oryginalne wyposażenie – meble, sprzęty domowe i narzędzia gospodarcze, fotografie, dokumenty. Są tam także szałasy rybackie, łodzie, ule oraz zwierzęta hodowlane, a wśród nich słynne konie w butach. W okresie letnim skansen organizuje wiele atrakcyjnych imprez folklorystycznych - turyści mogą aktywnie uczestniczyć w pracach gospodarskich takich jak przędzenie, tkanie, wyrabianie naczyń, wypiek chleba, smołowanie łodzi, czy wianie zboża. Warto spróbować słowińskiego chleba. W każdą sobotę i niedzielę lipca oraz sierpnia jest on tutaj wypiekany wg tradycyjnej receptury, która sprawia, że bochenki nie czerstwieją nawet przez wiele dni.

Latarnia morska Czołpino - położona pomiędzy Łebą a Rowami, na najwyższej wydmie nazywanej "Baranki". Do latarni można dotrzeć idąc oznakowanym szlakiem parkingu (około 1 km), znajdującego się na terenie Parku Narodowego, do którego dojeżdża się od strony Smołdzina.

Święta Góra Słowińców Rowokół - znajduje się nieopodal wsi Smołdzino. W XII wieku zbudowano na górze kaplicę poświęconą św. Mikołajowi, który patronował rybakom, przez 400 lat mieściło się tam sanktuarium maryjne, rozebrane po reformacji, a ogniska palone na jej szczycie pomagały żeglarzom bezpiecznie dobić do brzegu. Idąc oznaczonym szlakiem z parkingu po 20-30 stu minutach staniemy na szczycie (wysokość 115 m n.p.m.) legendarnej góry.

Dom do Góry Nogami - drewniany dom naturalnych rozmiarów, ale postawiony na dachu. Do domu wchodzimy przez okno szczytowe i poruszamy się po suficie. Znajduje się w Skansenie w Szymbarku, gdzie zwiedzić możemy również Dom Sybiraka, 37-metrową deskę, bunkry, pociąg, którym wywożono ludzi na Sybir, dom harcerza, piec chlebowy, muzeum ciesielstwa.

(c) Domki Tomala - Domki letniskowe koło Łeby